Log in

Promocja walorów historycznych

b_300_200_16777215_0_0_images_2021_2021_05_10_info_loga.jpg

Wdrożenie w Gminie Przybiernów działań promujących
LOKALNĄ STRATEGIĘ ROZWOJU – etap I

Promocja walorów historycznych
W ramach LSR w piątek 30 kwietnia 2021r. o godz. 17:00 w Gminnym Centrum Kultury w Przybiernowie odbyła się 1 część imprezy (dwie kolejne odbędą się w czerwcu br.), której celem była promocja walorów historycznych Gminy Przybiernów.
Każdy kto przybył na tę uroczystość – już na wstępie - otrzymał folder pamiątkowy „Gmina Przybiernów – Promocja wiedzy historycznej”. Ze względu na okoliczności związane z zachowaniem bezpieczeństwa zdrowotnego (Covid 19) - przewidziane działania miały charakter kameralny. Nie zmniejszyło to jednak znaczenia imprezy i budowania aktywności społecznej, ponieważ tworzenie wystawy na potrzeby tej operacji oraz tablic poglądowych ze zdjęciami dotyczącymi historii Gminy, czy też zbieranie materiału do referatu-wykładu – motywowały lokalną społeczność do współuczestnictwa w przedsięwzięciu.

Uroczystość zaszczycił swą obecnością Burmistrz Maszewa – Paweł Piesio, serdecznie przywitany przez Panią Wójt Przybiernowa – Lilię Ławicką.Urząd Gminy reprezentowały również: sekretarz Gminy – Pani Justyna Andrzejewska, skarbnik Gminy – Pani Anna Zięba, Pani Anna Pryć – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i inni pracownicy Urzędu Gminy i Centrum Kultury.

Utworzona w sali GOK – u scenografia ilustrująca przyrodę, stanowiła nie tylko tło dla tablic poglądowych poświęconych historii Gminy Przybiernów, ale nadawała też specyficznego klimatu imprezie. Sprzyjała wspomnieniom i była oprawą dla wykładu historycznego pt. „Droga do dziś” - przygotowanego i zaprezentowanego przez Panią Krystynę Piaskowską. Był to element edukacyjny, oparty na wspomnieniach pierwszych osadników – ich przeżyciach, trudach, porażkach i zwycięstwach.
Lokalna społeczność wykazała się szczególną aktywnością i zaangażowaniem przy dostarczaniu różnych starych przedmiotów codziennego użytku (dzisiaj już eksponaty zabytkowe) na cele wystawy, która dostępna jest do zwiedzania przez cały miesiąc maj i czerwiec. Każdy może przyjść i obejrzeć czego kiedyś używano w gospodarstwie domowym, przy jakim sprzęcie słuchano muzyki, albo jakim aparatem fotograficznym posługiwano się przed I wojną światową. Jest co oglądać.
Historię Gminy opowiadają też Pomniki, Tablice Pamiątkowe, zachowane Dworki, które dzisiaj służą innym celom. Dlatego kolejnym miejscem, promującym historię Gminy – to okolice Pomnika Niepodległości i Pomnika Przynależności Ziemi Przybiernowskiej do Polski, w obrębie których umieszczono dwie Tablice Poglądowe ilustrujące całą Gminę pod hasłami: „Echa historii nie milkną” oraz „Przybiernów i okolice w obrazie i słowie zaklęte”. Miejsce to dostępne jest dla każdego – i dla tubylca i dla turysty, którzy chcą i mogą teraz dowiedzieć się czegoś więcej o Gminie, w której przebywają. Szczególnie, że otoczeniu dodają uroku kwiaty i drzewka wynurzające się zalotnie z pięknych donic, nowe ławeczki i szereg innych roślin okalających to niezwykłe miejsce. Wszystko co tu się znajduje – zaprasza, wręcz kusi, by przysiąść choćby na chwilę i oddać się zadumie nad tym, co minęło.
Obecne na uroczystości dziewczęta: Wiktoria Wiązowska i Milena Słomczewska, przy udziale pracownika kultury – Pani Aleksandry Jankowskiej, wystąpiły w krótkim, ale jakże wymownym montażu słowno-muzycznym pt. „Moja Mała Ojczyzna” - opartym na tekstach napisanych przez Panią Elżbietę Kisielińską-Baranowską i wzbogaconych fragmentem utworu Tadeusza Różewicza „Oblicze Ojczyzny”. Puentą całej uroczystości śmiało może być myśl, że dla każdego z nas, miejsce w którym żyje i wzrasta to MAŁA OJCZYZNA, więc powtórzyć śmiało można za T. Różewiczem, że jest to „(...) Miasto, Miasteczko, Wieś, Ulica, Dom, Podwórko(...)”.
Reasumując - trzeba przyznać, że jak na „warunki pandemiczne” to kameralne wydarzenie dostarczyło wiele wzruszeń związanych ze wspomnieniami i utwierdziło w przekonaniu, że to MY - Ludzie tworzymy historię i MY pracujemy na jej NIEŚMIERTELNOŚĆ.

Opracowała E. Kisielińska-Baranowska