Log in

Tłumy na spotkaniu z p. Andrzejem Szelążkiem

Tłumy na spotkaniu z p. Andrzejem Szelążkiem

To była potrzebna lekcja historii

Ponad 100 osób wzięło udział wczoraj w spotkaniu z panem Andrzejem Szelążkiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecie. Pan Andrzej przyjechał do Przybiernowa, aby opowiedzieć o swojej głośnej książce pt. "Dzieci Wojny. Historie Prawdziwe. Ocalić od Zapomnienia".

Naszemu gościowi towarzyszył p. Augustyn Wiernicki, prezes krajowy Stowarzyszenia Dzieci Wojny, a także autor książki pt.  "Śladami Polskich Dzieci Wojny". Publikacja jest zbiorem faktów na temat „dzieci wojny”, zawiera wiele nieznanych bądź przemilczanych faktów historycznych.

Moderatorem spotkania był dyrektor GCK.BP p. Marcin Simiński. Muzyczną niespodziankę zapewnił nasz wspaniały przybiernowski Chór Cantus Deum, który wykonał kilka pieśni patriotycznych.

W trakcie spotkanie można było podziwiać jeszcze jeden talent pana Andrzeja Szelążka- własnoręcznie wykonane w drewnie płaskorzeźby.  Było co podziwiać!

Poza mieszkańcami Przybiernowa i okolic, na czele z panią Wójt Lilią Ławicką, na spotkanie przybyło wielu gości, m.in.: Burmistrz Wolina p. Ewa Grzybowska, ks. kan. Dariusz Żarkowski, proboszcz parafii św. Ottona w Kamieniu Pomorskim wraz parafianami. Na sali nie mogło zabraknąć również przedstawicieli nadleśnictw, w tym naszego Nadleśnictwa Rokita na czele z nadleśniczym p. Mariuszem Wabiszczewiczem oraz Nadleśnictwa Międzyzdroje reprezentowanego przez p. Konrada Fortulańskiego.

Panom: Andrzejowi Szelążkowi i Augustynowi Wiernickiemu serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe spotkanie i opowieści o trudnej, dla wielu nieznanej dotąd historii. Wszystkim Państwu za tak liczne przybycie!

 ***

Andrzej Szelążek urodził się w Chojnie w 1962 roku. Leśnik w trzecim pokoleniu. Absolwent Technikum Leśnego w Rzepinie i Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Mieszkowice, jako podleśniczy, leśniczy, główny inżynier, a później zastępca nadleśniczego. Od 2016 roku nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz, a od 2018 roku dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Radny czterech kadencji powiatu gryfińskiego. To człowiek zaangażowany w akcje społeczne, „ratowanie naszej planety” – sadził drzewa w afrykańskim Senegalu które mają stanowić żywą barierę powstrzymującą rozrastanie się Sahary. Uhonorowany Różą Świętej Teresy - nadawane jest przez kapitułę złożoną z misjonarzy, którzy w ramach Kurii Szczecińskiej wyjeżdżają na misję po całym świecie. Oprócz zamiłowania do historii pan Andrzej zdradza od kilku lat niezwykły talent rzeźbienia w drewnie (płaskorzeźby). Jest m.in. autorem tryptyku świętych: Jana Gwalberta, patrona leśników, świętego Franciszka z Asyżu, patrona przyrodników i świętego Huberta, który wykonał na zamówienie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, który jest centralnym ośrodkiem kultury leśnej w Polsce. Ośrodek poprosił mnie, abym wykonał. Obecnie praca znajduje się w Muzeum w Gołuchowie.

Książka „Dzieci Wojny…” powstała w oparciu o wspomnienia powojennych osadników - w większości przesiedleńców z dawnych terenów polskich na zachodniej Ukrainie - którzy po II wojnie znaleźli się na terenie Pomorza Zachodniego. Na początku tego roku doczekała się II wydania (wznowienia) po uzupełnieniu o rozdział opisujący mało znaną tragiczną historię około siedemdziesięciu mieszkańców wsi Milczyce, pod Lwowem, którzy w czerwcu 1941 r. zostali bestialsko zamordowani przez żołnierzy Armii Czerwonej i NKWD.

Opr. i fot. MS