Log in

Złożone wnioski II naborze w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

W ramach II naboru w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków złożyliśmy 6 wniosków.
Zakresy prac w zabytkach na które złożyliśmy wnioski zostały przedstawione przez właścicieleli/zarządów obiektów.
Przypomnieć należy, że w ramach I naboru otrzymamy dofinansowanie na remonty kościołów w Łoźnicy i Rzystnowie.

Zostały złożone wnioski na:

  1. 1. Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania obiektu "Stary Młyn" na całodobowy dom seniora.
    "Stary Młyn" to obiekt zabytkowy znajdujący się w miejscowości Babigoszcz. Pierwotnie pełnił funkcję młyna wodnego (budynek znajduje się nad rzeką Gowienicą). Został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Zachodniopomorskiego 21.10.1972 r. pod nr 737.
    Na chwilę obecną do wykonania są prace wykończeniowe, a w tym: instalacje wodno-kanalizacyjne i grzewcze, nowe łazienki i podłogi oraz wymiana okien. Są to prace, które należy zrealizować na drugim piętrze budynku. Następnie w całym obiekcie należy wykonać mechaniczną wentylację, wylewki podłóg, montaż płyt niepalnych na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto powinno się w łazienkach wyłożyć ceramikę oraz armaturę łazienkową, a na podłogach wykonać warstwę antypoślizgową. Konieczne jest pomalowanie wszystkich pomieszczeń, zamontowanie lamp oraz oświetlenia awaryjnego. Zgodnie z projektem ważne jest wykonanie szybu windy oraz jej zakup. Ważną częścią jest również estetyka budynku oraz terenu wokoło, dlatego wymianie podlegają drzwi zewnętrze oraz zagospodarowanie terenu.
    Budynek przeznaczony będzie na budynek zamieszkania zbiorowego, do stałego pobytu ludzi: dom seniora (dom pomocy społecznej).
    Przewidywana wartość inwestycji: 2.812.603,82 zł
    Deklarowana kwota udziału własnego: 56.252,08 zł
    Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji: 2%
    Kwota wnioskowanych środków: 2.756.351,74 zł

  2. Remont pałacu w Budzieszewicach.
    Budynek powstał na przełomie XIX/XX wieku. Początkowo był to zespół folwarczny, w którego skład wchodziła owczarnia, folwark, 2 gospodarstwa chłopskie, 4 zagrodników, leśniczówka. W kolejnych latach budynek pełnił funkcję szkoły podstawowej, a obecnie mieści się w nim Wiejski Dom Spotkań i Animacji Społecznej. Budynek wpisany jest do Gminnego Rejestru Zabytków.
    Niezbędnym elementem remontu jest wymiana okien i drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych. Wstępny kosztorys zakłada wymianę 101 sztuk okien i 4 sztuk drzwi zewnętrznych oraz 41 sztuk drzwi wewnętrznych.
    Przewidywana wartość inwestycji: 663.300 ,00 zł
    Deklarowana kwota udziału własnego: 13.300,00 zł
    Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji: 2%
    Kwota wnioskowanych środków: 650.000,00 zł

  3. Remont Kościoła Filialnego P. W. Matki Bożej Królowej Polski we Włodzisławiu.
    Kościół został wybudowany w średniowieczu, przypuszczalnie w XV wieku. Kościół został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Zachodniopomorskiego 28.04.1992 r.
    Pobieżne prace remontowe wykonano w latach 70/80-tych a już w 1998 r. postulowano o pilny remont wieży, której konstrukcja zagrażała statyce budowli. Można stwierdzić, że od wielu lat remont kościoła oraz wieży nie nastąpił i obecnie kościół wymaga pilnych ratunkowych prac budowlanych tj. kapitalnego remontu, aby uratować go przed degradacją.
    Przewidywana wartość inwestycji: 459.000,00 zł
    Deklarowana kwota udziału własnego: 9.200,00 zł
    Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji: 2%
    Kwota wnioskowanych środków: 449.800,00 zł

  4. Remont wieży Kościoła Parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przybiernowie
    Kościół parafialny w Przybiernowie istnieje co najmniej od początku XIV w. Kościół został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Zachodniopomorskiego 12.09.1958 r.
    Niezbędne i konieczne są prace remontowe wieży. Podczas wizji lokalnej stwierdzono szereg uszkodzeń mających istotny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania wieży oraz jej trwałość. Konstrukcja i poszycie jest w złym stanie technicznym. Elementy konstrukcji drewnianej wieży oraz ścian są do wymiany na nowe o przekrojach identycznych z oryginalnymi. Należy wymienić pokrycia daszków oraz szalowanie ścian wieży w celu zapewnienia szczelności i wyeliminowania przecieków. Zawilgocenie ścian kościoła, w szczególności dobudowanej ceglanej kotłowni jest wynikiem braku obróbek blacharskich, braku rynien i rur spustowych.
    Przewidywana wartość inwestycji: 1.224.500,00 zł
    Deklarowana kwota udziału własnego: 24.500,00 zł
    Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji: 2%
    Kwota wnioskowanych środków: 1.200.000,00 zł

  5. Remont Kościoła filialnego p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dzisnej.
    Kościół w Dzisnej został wzniesiony pod koniec XVI w. Został wybudowany w konstrukcji ryglowej - szkieletowej drewnianej, z wypełnieniem stychułowym z prostokątnie zamkniętą nawą.
    Kościół został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Zachodniopomorskiego 18.06.1954 r. Jako niezwykle cenny obiekt, kościół został włączony do Rządowego Programu Ochrony Zabytków Drewnianych.
    Ostatni remont przeprowadzono w 1981 r. Obecnie pokrycie dachu jest tymczasowe z gontu papowego i wymaga pilnej interwencji. Uzyskano pozwolenie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (ZWKZ) w Szczecinie na wykonanie remontu i rewaloryzacji budynku kościoła pw. Św. Stanisława BM.
    W chwili obecnej natychmiastowego remontu wymaga więźba i pokrycie dachowe kościoła oraz wierzy.
    Przewidywana wartość inwestycji: 510.200,00 zł
    Deklarowana kwota udziału własnego: 10.200,00 zł
    Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji: 2%
    Kwota wnioskowanych środków: 500.000,00 zł

  6. Remont zabytkowego pałacu w miejscowości Łoźnica.
    W miejscowości Łoźnica znajduje się późnobarokowy pałac, zachowany częściowo do dzisiaj. Swój obecny kształt datuje na I połowę XVIII w tj. około 1804 r. Budynek znajduje się w parku dworskim, który również jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Obiekt do rejestru zabytków został wpisany 20.02.1991 r. pod nr 472 zgodnie z decyzją PSOZ/Sz-n/5340/16/91.
    Aktualnie w 2023 r. stan techniczny budynku jest bardzo zły - bez stropów drewnianych, ściany są zawalone i uszkodzone, brak dachu w 3/4 budynku. Zabytek został poddany kontroli przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który wydał zalecenia pokontrolne. ZWKZ w Szczecinie wydał nakaz przeprowadzenia robót naprawczych pod groźbą kary pieniężnej za niewykonanie zaleceń pokontrolnych. W chwili obecnej stan obiektu grozi dalszą degradacją substancji zabytkowej i konieczne jest jego zabezpieczenie przed czynnikami niszczącymi. Zgodnie z nakazem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie należy przeprowadzić prace remontowe i zabezpieczające budynek, w tym m. in. remont murów ścian zewnętrznych i wewnętrznych wraz z gzymsami, nadprożami okiennymi, drzwiowymi w zakresie naprawy, przemurowania i wzmocnienia. Ponadto nakazano rozbiórkę pozostałych warstw istniejących stropów celem naprawy, wymiany, wzmocnienia zachowanych belek stropowych wraz z ich oparciem na murowanej ścianie. Pokrycie dachowe oraz więźba podlega wymianie z zachowaniem oryginalnego kształtu i istniejącego materiału więźby. Należy wykonać orynnowanie z odprowadzeniem wód opadowych, a wolnostojący komin należy rozebrać. Zawaloną część dachu należy odgruzować i uprzątnąć. Kolejnym etapem jest wykonanie wieńca betonowego spinającego budynek na poziomie stropu nad parterem i nad piętrem oraz podparcie zagrożonych elementów budynku niezależną konstrukcją w celu zabezpieczenia przed zawaleniem. Decyzja została nadana pod rygorem natychmiastowej wykonalności.
    Przewidywana wartość inwestycji: 3.571.500,00 zł
    Deklarowana kwota udziału własnego: 71.500,00 zł
    Procentowy udział własny Wnioskodawcy w realizacji inwestycji: 2%
    Kwota wnioskowanych środków: 3.500.000,00 zł